Джон Маккейн, "самотен боец" сред сенаторите републиканци, почина, без да остави очевиден приемник, който да подкрепи депутатите - негови съпартийци, в противопоставянето срещу Доналд Тръмп.
През своите над 30 години в Сената бившият боен пилот без колебание прекрачваше линията, разделяща позициите на републиканците и демократите по ключови теми като имиграцията и здравеопазването, пише в свой анализ Франс прес, цитиран от БТА.
"Зле информиран", "импулсивен", Джон Маккейн си позволяваше и да критикува с категоричен тон действията на американския президент.
Колкото до търговията, отношенията с руския президент Владимир Путин или характера на самия Тръмп, той не бе единственият републиканец в Сената, заставал срещу държавния глава.
Мнозина от тези бунтовници обаче решиха да не се кандидатират на парламентарните избори през ноември и през януари ще напуснат горната камара.
Например Джеф Флейк, сенатор от Аризона също като Джон Маккейн, и Боб Коркър, стигнали в обвиненията дотам, че през 2017 г. нарекоха Тръмп "заплаха" за демокрацията.
"За републиканец като мен може би няма място" в партията, каквато е днес, подхвърли Джеф Флейк, съобщавайки, че няма отново да се включи в надпреварата на 6 ноември, когато ще се гласува за една трета от местата в Сената и за цялата Камара на представителите.
В понеделник вечерта той отново наблегна в заседателната зала върху заслугите на Маккейн: "В негова памет трябва по-често да постъпваме като него - или поне да се опитваме".
Приемственост засега не се очертава Връщайки се в Сената за пръв път след смъртта му, републиканците не бързаха да вдигнат факела на нонконформизма.
Всички погледи веднага се насочиха към Сюзън Колинс, сенаторка от Републиканската партия, гласувала наред с Джон Маккейн против частичната отмяна на системата за здравни грижи "Обамакеър", поискана от Доналд Тръмп.
"Смъртта на Джон може би ще подтикне хората да работят сплотено", изрази надежда тя в понеделник. Но все още не изглеждаше готова да заеме неговото място: "Не бих посмяла и понечила дори да се сравнявам с Джон Маккейн. Той бе изключително силен и издръжлив".
Просълзен, сенаторът Линдзи Греъм, близък приятел на Джон Маккейн, но и приближен на Доналд Тръмп, почете паметта на онзи, който го бе научил да протяга ръка на демократите.
"От него научих, че принципите не са несъвместими с компромиса", заяви той във вторник в заседателната зала, застанал до банката на Джон Маккейн, покрита с черен плат и бели рози.
После и той отхвърли ролята на приемник: "Не искайте от мен да заместя този мъж".
Тачен най-вече от демократите? След като Джон Маккейн почина в събота на 81 години от рак в мозъка, изглежда се потвърждава мнението, че Голямата стара партия се превръща в "партия на Тръмп".
Защото бившият магнат на недвижимите имоти остава твърде популярен сред редовите партийци. Явно малцина биха рискували да си навлекат гнева му в навечерието на парламентарните избори.
Съответно мястото на Маккейн изглежда ще бъде заето от политик с по-консервативна нагласа. Трябва да го назначи аризонският губернатор Дъг Дюси, който също предстои да се бори за поста си през ноември и го очаква труден избор.
"В края на живота си Маккейн стана фигура, причинила дълбоко разцепление сред републиканците и може би по-силно адмирирана на национално равнище от демократите заради критиките му срещу президента и критиките на президента срещу него", коментира във вторник на пресконференция Кайл Кондик, експерт по американска политика в университета на Вирджиния.
Губернаторът е изправен пред деликатен проблем и според някои медии би могъл да номинира съпругата на сенатора Синди Маккейн. Тя обаче е "вероятно с по-леви възгледи от своя съпруг", отбелязва Кайл Кондик.
И напротив, ако Дюси заложи на прекалено десен сенатор, той може би трудно ще запази креслото си на следващите избори през 2020 г.
Лидерът на демократите в горната камара Чък Шумър събира от вторник заедно с Джеф Флейк подписи на сенатори, подкрепящи идеята една от сградите на Сената да носи занапред името на покойния.
Джон Маккейн ще бъде погребан в неделя след голяма церемония предния ден.